Światowy Tydzień Mózgu w „Splocie”

W roku szkolnym 2015/2016 „Splot” zaangażował się w Światowy Tydzień Mózgu, który jest formą globalnej kampanii mającej na celu zwiększenie świadomości opinii publicznej na temat postępów i korzyści płynących z badań nad mózgiem. „Splot” tym samym włącza się w wysiłki ponad 2200 uniwersytetów, szpitali, grup pacjentów, agencji rządowych i szkół w 76 krajach świata.

Kierujemy się przede wszystkim chęcią włączenia się w akcję charytatywną na rzecz naszej absolwentki – Moniki Zuchniak-Pazdan, u której zdiagnozowano tętniaka mózgu. Szansą dla niej jest jedynie operacja w amerykańskiej klinice za niebagatelną sumę pół miliona złotych.

Monika samotnie wychowująca córkę pięknie prosi o pomoc: „To ja, mama Oli. Mama Oli walczy, by żyć – dla Oli. Pomóżcie mamie małej Oli żyć.”

Społeczność „Splotu” nie chce przejść obojętnie obok tej prośby, stąd wszystkie działania z okazji Światowego Tygodnia Mózgu dedykujemy Monice i włączamy się w zbiórkę pieniędzy dla niej. W tych planach wspierała nas grupa uczniów i nauczycieli z Thomas Jefferson School w Saint Louis w Stanach Zjednoczonych, która przyjechała do nas w tych dniach.

Oto co zrobiliśmy w dniach 14-18.03.2016 r.

W ramach peer education , czyli tzw. uczenia rówieśniczego w klasach I gimnazjum zajęcia z matematyki, języka francuskiego i biologii przeprowadzili uczniowie klasy II LO: Krzysztof Banach, Jean Generaux, Joanna Liber i Weronika Mędoń, a lekcje języka angielskiego Bartłomiej Najduch i Wiktoria Ptak z klasy III gimnazjum.

Z poszczególnych przedmiotów odbyły się następujące lekcje:

Przedmiot Temat, nauczyciel prowadzący
religia Religijność kobiet a religijność mężczyzn. (p. M. Śliwa)
język polski Mały ciałem – wielki mózgiem – świat zagadek Bilbo Bagginsa. Słowne testy na inteligencję. (p. D. Kulig, A. Rapcia)
historia Plus ratio quam vis. Więcej rozumem niż siłą. (p. B. Budzik)
historia  Cztery stany – cztery umysły średniowiecza. Myśl europejska od XII do XV wieku. (p. Ł. Połomski)
język angielski Jak rozmawiać o mózgu po angielsku? Pułapki umysłu –National Geographic. (p. A. Różycka-Jarmolińska, p. U. Kulig)
język francuski Czerwony jak… Kolory, czyli jak działa mózg? (p. M. Strojny)
język niemiecki Links oder rechts – jak pracuje nasz mózg? Słodkie przekąski dla mózgu. (p. U. Kulesza, p. T. Jaśkowska)
matematyka Testy na inteligencję, zagadki logiczne. Być jak… Archimedes. Trening mózgu. Gry logiczne.(p. K. Bębenek, p. E. Potoniec-Tokarska
fizyka Kolory to iluzja. (p. A. Pruchnik)
biologia Płeć mózgu. (p. T. Miksztal)
chemia Nakarmić mózg. (p. J. Blukacz)
wychowanie fizyczne Mózg sportowców – dlaczego reaguje o wiele szybciej? (p. K. Potoczek)