Uczniowie naszego gimnazjum, Katarzyna Drelich, Daniel Smajdor, Paulina Załubska i Agnieszka Ziółko oraz nauczyciele, pani Alicja Derkowska, Agata Kita i Emilia Tokarska, uczestniczyli w wymianie do Norwegii, w dniach 16-20 marca zorganizowanej przez Comenius’a.

W pierwszy dzień był wyjazd z Balic do Frankfurtu a docelowo do Oslo. Na jedna noc zakwaterowali się w centrum Oslo, a na następny dzień, w godzinach porannych dotarli do Kongsberga (małej miejscowości 100 km od stolicy), gdzie w norweskiej szkole uczestniczyli w zajęciach z przedstawicielami innych krajów (Austrii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Litwy, Słowenii, Włoch) oraz z norweskimi uczniami i nauczycielami, którzy nas gościli. Lekcje te miały na celu zapoznać się z innymi nawzajem, poznać ich kulturę, zwyczaje oraz język. Wieczorem odbył się koncert w pobliskim kościele, gdzie bułgarscy i norwescy uczniowie pokazali swoje muzyczne talenty. Następnie wszystkie grupy wróciły do szkoły, gdzie przygotowany był stół do ping ponga i stół bilardowy, a także zostali poczęstowani pizzą. W kolejnym dniu wszyscy wyjechali do Oslo gdzie zwiedzili Norweski Park Etnograficzny, muzeum wikingów, park rzeźb, po czym mięli czas wolny w stolicy. W sobotę uczniowie przedstawiali projekty o swoich krajach. Kasia i Daniel przygotowali projekt o nastolatkach w Polsce, a Agnieszka i Paulina o Public Achievement. Po południu wszyscy wybrali się na narty i snowboard na pobliski stok w Kongsbergu. W niedziele, uczniowie oraz nauczyciele opuścili Kongsberg i pojechali do Oslo zwiedzić muzeum Munch’a oraz zobaczyć skocznię w Holmenkollen. Następnie z grupą włoską wylecieli do Monachium, gdzie się rozstali. O godzinie 23.30 byli już na lotnisku w Krakowie.

Wymiana ta była dobrą lekcją języka, a także poznania innych kultur i wielu ciekawych ludzi. Wymiana mogłaby trwać dłużej, aby jeszcze lepiej poznać się.