Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
 1. Wersja językowa ENEN
Edycja II
A A A
Edycja II

Werdykt Jury dotyczący przyznania nagród
w II Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży
"Pióro Splotu"

Sonsorzy konkursu:

 • Wydawnictwo Literackie w Krakowie,
 • Wydawnictwo "Znak" w Krakowie,
 • Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu,
 • Charles Merrill z USA,
 • Konspol-Holding Sp. z o.o. w Nowym Sączu,
 • Stowarzyszenie Oświaty, Wychowania i Animacji "SOWA" w Nowym Sączu,
 • Dziennik Polski Oddział w Nowym Sączu objął patronat medialny nad konkursem.

Jury obradowało w składzie: 
Przewodniczący:

 • Andrzej Warzecha - poeta, krytyk sztuki, autor licznych tomów wierszy.

Członkowie:

 • Bruno Vastmans - wicedyrektor ZSS "SPLOT" w Nowym Sączu, autor nagrodzonych sztuk teatralnych, książek dla dzieci wydawanych w Belgii, po niderlandzku,
 • Paweł Szeliga - poeta prozaik, satyryk, redaktor Dziennika Polskiego w Nowym Sączu,
 • Maria Harcuła - nauczyciel polonista.

Sekretarz:

 • Barbara Barbacka-Kohut - nauczyciel polonista w Zespole Szkół Społecznych "SPLOT" w Nowym Sączu.

Do konkursu wpłynęły prace 127 autorów w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Tekstów prozą było 61. Pozostałych 66 autorów przysłało po trzy lub więcej wierszy. Z powodu tak dużej ilości prac Jury oceniało je w dwóch etapach.

Pierwszego czytania podjął się zespół w składzie: Bruno Vastmans, Maria Harcuła i Barbara Barbacka-Kohut. Do drugiego czytania zakwalifikowano 15 prac prozatorskich i 45 poetyckich. Drugiemu czytaniu przewodniczył Andrzej Warzecha.

 

06 czerwca 2003 r. zebrał się cały zespół i orzekł, że:

 • Konkurs spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem (o czym świadczy ilość nadesłanych prac);
 • Podział na kategorie wiekowe: senior i junior jest uzasadniony ze względu na zróżnicowanie poziomu nadesłanych tekstów;
 • W II edycji konkursu w poezji seniorów pojawiło się wiele oryginalnych utworów kwalifikujących się do druku w pismach literackich;
 • Również proza seniorów to urozmaicone formy narracyjne, w których wykorzystano wiele oryginalnych technik pisarskich.
 • Juniorzy otrzymują nagrody książkowe, a seniorzy nagrody pieniężne i książki;
 • Jury zdyskwalifikowało prace podpisane nazwiskiem, a nie godłem lub pseudonimem;
 • Prowadzone warsztaty literackie przyniosły widoczny efekt podwyższenia poziomu i kultury literackiej co z przyjemnością skonstatowało jury rozszyfrowując pseudonimy;
 • Relacje z konkursu ukażą się w sądeckiej mutacji Dziennika Polskiego, a wszystkie nagrodzone teksty znajdą się na stronie internetowej www.splot.info.

Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody.

KATEGORIA JUNIOR - POEZJA:

I nagrody nie przyznano ze względu na bardzo słaby poziom nadesłanych prac. Z tego samego powodu nie przyznano wyróżnień.

II nagroda dla NATALII SZEWCZYK z Muszyny pseudonim "Metka". Nagroda za kulturę literacką ujawniającą się w białym współczesnym wierszu.

III nagroda dla WOJCIECHA RYBCZYKA z Gorlic pseudonim "Seg" za wiersz pt. "Kolęda". Nagroda za umiejętne połączenie tradycyjnych wątków z ważnymi problemami współczesnego świata.

KATEGORIA JUNIOR - PROZA:

I nagroda dla JUSTYNY TOKARZ z Wielogłów godło "Róża" za opowiadanie pt. "Czerwona chmura". Nagroda za warsztat literacki. Opowiadanie charakteryzuje się wartką narracją. Autorka wykazała umiejętność prowadzenia akcji i splatania wątków literackich.

II nagroda dla EWELINY ZAŁĘSKIEJ z Szymbarku pseudonim "Pelikan" za opowiadanie pt. "Zostały tylko kwiaty...". Nagroda została przyznana za pomysł literacki i ciekawe rozwiązania formalne.

III nagroda dla PIOTRA WÓJCIKA z Gorlic pseudonim "Alpha Centauri" za opowiadanie "Dziesiąta planeta". Nagroda za wyobraźnię literacką, oryginalne przedstawienie problematyki podróży kosmicznych.

Wyróżnienia otrzymali:

KAROLINA ŚRODA pseudonim "Scarlet" z Krynicy za opowiadanie pt. "Spełnienie marzeń" i PAULINA LELITO z Krynicy pseudonim "Konwalia" za opowiadanie pt. "List ogrodnika".

KATEGORIA SENIOR - POEZJA:

I nagroda dla BEATY BAJERSKIEJ z Niecwi pseudonim "Stokrotka" za klarowność przedstawianych wierszy, za wyobraźnię i za wyrafinowane metafory.

II nagroda dla MONIKI KIEBLESZ z Krynicy pseudonim "INNAU" za oryginalną refleksję poetycką wyrażoną w subtelnej, krótkiej formie.

III nagroda dla KATARZYNY CZUBY z Powroźnika pseudonim "Czubex" za oryginalne operowanie językiem poetyckim i umiejętność literackiego skrótu.

Wyróżnienia jury przyznało:

dla KINGI SZUMILAS z Limanowej pseudonim "Mandy" i dla Michała Radziechowskiego ze Starego Sącza pseudonim "Pseudonim".

KATEGORIA SENIOR - PROZA:

I nagroda dla ANNY BOCHEŃSKIEJ ze Starego Sącza pseudonim "Nimfa B" za opowiadanie pt. "Jakiś Bóg". Autorka wykazała duże umiejętności literackie i dojrzałość w ukazywaniu ważnych problemów rodzinnych i społecznych.

II nagroda dla KATARZYNY MRÓWKI z Łącka pseudonim "Nameless" za opowiadanie pt. "Beznadziejna bezcelowość". Jury doceniło oryginalną wyobraźnię literacką.

III nagroda dla MARIUSZA PANCZARA z Nowego Sącza pseudonim "Baxxter" za opowiadanie pt. "EjczPi". Jest to próba ironicznej fantazji literackiej.

Wyróżnienia jury przyznało:

dla WOJTKA CZUBY z Powroźnika pseudonim "Super-W" za opowiadanie "Chwila zadumy" i dla Anny Lipińskiej z Nowego Sącza pseudonim "Niespodzianka" za opowiadanie pt. "Budzik".

 

Na tym Jury zakończyło swoje obrady.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Z życia szkoły
29 październik 2018
Aukcje na rzecz Splotu
18 grudzień 2018
Ekipa św. Mikołaja po raz 19
06 grudzień 2018
Piękne, radosne kartki!
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone