Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
 1. Wersja językowa ENEN
Edycja IV
A A A
Edycja IV

Werdykt Jury dotyczący przyznania nagród
w IV Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży
"Pióro Splotu"

Sponsorzy konkursu:

 • Wydawnictwo "Zielona Sowa" w Krakowie,
 • Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" w Krakowie,
 • Wydawnictwo "Plus" w Krakowie,
 • Urząd Miasta Nowego Sącza,
 • Stowarzyszenie Oświaty, Wychowania i Animacji "SOWA" w Nowym Sączu,
 • Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu,

Patronat medialny
Dziennik Polski Oddział w Nowym Sączu.

Jury obradowało w składzie: 
Przewodniczący:

 • Andrzej Warzecha - poeta, krytyk sztuki, autor licznych tomów wierszy, publicysta Dziennika Polskiego.

Członkowie:

 • Bruno Vastmans - wicedyrektor ZSS "SPLOT" w Nowym Sączu, autor nagrodzonych sztuk teatralnych, książek dla dzieci wydawanych w Belgii, po niderlandzku,
 • Paweł Szeliga - poeta prozaik, satyryk, redaktor Dziennika Polskiego w Nowym Sączu,
 • Maria Harcuła - nauczyciel polonista.

Sekretarz:

 • Barbara Barbacka-Kohut - nauczyciel polonista w Zespole Szkół Społecznych "SPLOT" w Nowym Sączu.

Do konkursu wpłynęły prace 105 autorów w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Tekstów prozą było 50. Pozostałych 55 autorów przysłało po trzy lub więcej wierszy. Z powodu tak dużej ilości prac Jury oceniało je w dwóch etapach.

Pierwszego czytania podjął się zespół w składzie: Bruno Vastmans, Maria Harcuła i Barbara Barbacka-Kohut. Drugiemu czytaniu przewodniczył Andrzej Warzecha.

 

10 czerwca 2005 r. zebrał się cały zespół i orzekł, że:

 • Konkurs spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem (o czym świadczy ilość nadesłanych prac);
 • Podział na kategorie wiekowe: senior i junior jest uzasadniony ze względu na zróżnicowanie poziomu nadesłanych tekstów;
 • W IV edycji konkursu w prozie seniorów i juniorów pojawiły się urozmaicone formy narracji. wykorzystano wiele oryginalnych technik pisarskich;
 • Nagrodzone i wyróżnione prace prozatorskie, zwłaszcza w kategorii junior reprezentowały wyrównany poziom. Cechowała je duża kultura literacka, wyczucie słowa i dobra konstrukcja fabuły;
 • Praca nagrodzona przez jurorów I nagrodą w kategorii junior - proza to tekst kwalifikujący się do publikacji w ogólnopolskich czasopismach literackich i zapowiedź prawdziwego talentu pisarskiego;
 • Również w poezji, przede wszystkim seniorów, znalazło się wiele wierszy, które cechuje oryginalne podejście do lirycznych wyznań i śmiałość wypowiedzi autorów. Przykładem może tu być I nagroda w kategorii senior - proza za zestaw wierszy podpisanych pseudonimem "Kleopathra", których autorka przełamuje charakterystyczne dla tej grupy pokoleniowej schematy poetyckie.
 • Wśród nagrodzonych w kategorii junior - poezja znalazły się prace uczniów Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem, co dowodzi, że młodzi autorzy znajdują się pod opieką nauczyciela z dużą erudycją i znajomością problematyki literatury;
 • Juniorzy otrzymują nagrody książkowe, a seniorzy nagrody pieniężne i książki;
 • Relacje z konkursu ukażą się w sądeckiej mutacji Dziennika Polskiego.

Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody.

KATEGORIA JUNIOR - POEZJA:

I nagrodę przyznano dla Noemi Słama z Zakopanego pseudonim "Mała Mi" za zestaw wierszy. Wiersze wyróżniają się zaskakującą czytelnika refleksją liryczną i egzystencjalną oraz czytelną, prostą i precyzyjną konstrukcją.

II nagroda dla Hanny Wojak z Zakopanego pseudonim "Jaskółka" za wiersz "Jestem jak woda", który w lapidarnej formie oddaje całą złożoność ludzkich emocji, namiętności związanych z miłością.

III nagrody jury nie przyznało.

Wyróżnienia jury przyznano dla Kasi Wiercioch z Zakopanego pseudonim "Kuna" dla Macieja Lebdowicza z Nowego Sącza pseudonim "Grinder" i dla Eweliny Petr z Bukowiny Tatrzańskiej pseudonim "Epe".

KATEGORIA JUNIOR - PROZA:

I nagroda dla Arkadiusza Żelechowskiego z Niskowej pseudonim "Kajtek" za opowiadanie pt. "Uważajcie na rowery - te żółte!" Nagroda została przyznana za warsztat literacki. Uzasadnienie przyznanej nagrody jury podało we wstępie werdyktu.

II nagroda dla Magdaleny Wąsowicz z Nowego Sącza pseudonim "Moe" za opowiadanie pt. "Listy", cechujące się oryginalnym podejściem do problematyki wzajemnej relacji i ogólnych refleksji dotyczących międzyludzkich stosunków.

III nagroda dla Bartłomieja Jarosińskiego z Nowego Sącza pseudonim "Baryła" za opowiadanie pt."Stacyjka".

Wyróżnienia jury przyznano dla Marii Zelis z Nowego Sącza pseudonim "Mary Shinoda", za utwór pt."Dorożka"

KATEGORIA SENIOR - POEZJA:

I nagroda dla Klaudii Chudowolskiej z Rożnowic pseudonim "Kleopathra" za zestaw wierszy. Nagroda za odwagę lirycznych wyznań i klarowną formę wiersza.

II nagrody jury nie przyznało.

III nagroda dla Danuty Prusak z Berestu pseudonim "Pseudonim" za wiersze wyróżniające się dotkliwym odczuciem spraw związanych z przemijaniem życia a równocześnie jego apotezą.

Wyróżnienia jury przyznano dla Anny Korzeń z Ropy pseudonim "Biedronka" i dla Doroty Smenżyk z Przydonicy pseudonim "Mrówka".

KATEGORIA SENIOR - PROZA:

I i II nagrody jury nie przyznało.

III nagroda dla Pawła Kopczy z Gorlic pseudonim "Dirk" za opowiadanie "W mroku".

Wyróżnienia jury przyznało: dla Krystyny Strzebońskiej z Limanowej pseudonim "Arisha Alaithin" za opowiadanie "Zwierciadło", dla Katarzyny Mrówki z Łącka pseudonim "Zio" za opowiadanie pt. "Tam" oraz dla Klaudii Chudowolskiej z Rożnowic pseudonim "Kleopathra" za opowiadanie pt. "Alter ego".

 

Na tym Jury zakończyło swoje obrady.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone