Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
 1. Wersja językowa ENEN
Edycja V
A A A
Edycja V

Werdykt Jury dotyczący dotyczący przyznania nagród w V Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży "Pióro Splotu"

Sponsorzy konkursu:

 • Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" w Krakowie,
 • Stowarzyszenie Oświaty, Wychowania i Animacji "SOWA" w Nowym Sączu,
 • Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu

Patronat medialny:
Dziennik Polski Oddział w Nowym Sączu.

Jury obradowało w składzie:
Przewodniczący:
Andrzej Warzecha - poeta, krytyk sztuki, autor licznych tomów wierszy, publicysta Dziennika Polskiego.
Członkowie:

 • Bruno Vastmans - wicedyrektor ZSS "SPLOT" w Nowym Sączu, autor nagrodzonych sztuk teatralnych, książek dla dzieci wydawanych w Belgii, po niderlandzku,
 • Paweł Szeliga - poeta prozaik, satyryk, redaktor Dziennika Polskiego w Nowym Sączu,

Sekretarz: 
Barbara Barbacka-Kohut - nauczyciel polonista w Zespole Szkół Społecznych "SPLOT" w Nowym Sączu. 
Do konkursu wpłynęły prace 122 autorów w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Tekstów prozą było 45. Pozostałych 77 autorów przysłało po trzy lub więcej wierszy. 
Z powodu tak dużej ilości prac Jury oceniało je w dwóch etapach. Pierwszego czytania podjął się zespół w składzie: Bruno Vastmans i Barbara Barbacka-Kohut. 
Drugiemu czytaniu przewodniczył Andrzej Warzecha. 07 czerwca 2006 r. zebrał się cały zespół i orzekł, że:

 • Konkurs spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem (o czym świadczy ilość nadesłanych prac);
 • Podział na kategorie wiekowe: senior i junior jest uzasadniony ze względu na zróżnicowanie poziomu nadesłanych tekstów.
 • W V edycji konkursu w prozie seniorów i juniorów pojawiły się urozmaicone formy narracji.
 • Nagrodzone i wyróżnione prace prozatorskie reprezentowały wyrównany poziom. W poezji dominowały tematy "odwieczne": miłość, ból, śmierć, Bóg. Znalazło się wiele wierszy, które cechuje oryginalne podejście do lirycznych wyznań i śmiałość wypowiedzi autorów.
 • Juniorzy otrzymują nagrody książkowe, a seniorzy nagrody pieniężne i książki;
 • Relacje z konkursu ukażą się w sądeckiej mutacji Dziennika Polskiego, a wszystkie nagrodzone teksty znajdą się na stronie internetowej www.splot.info

Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody.

KATEGORIA JUNIOR - POEZJA:


I nagrody nie przyznano.
II nagrodę otrzymała Paulina Adamczyk pseudonim "Palłina" z Nowego Sącza za wiersz "Brak twoich danych". Nagrodę przyznano za oryginalne podejście do tematów miłość i marzenie. 
III nagrodę otrzymał Mikołaj Borkowski pseudonim "Borówa" z Zakopanego za wiersze: "(Nie) Spełnione marzenia", "Świeca". Nagroda została przyznana autorowi za lapidarność wypowiedzi.
Wyróżnienia jury przyznało: dla Przemysława Stasianek pseudonim "Musiu 141" z Nowego Sącza i dlaAdrianny Bałuszyńskiej pseudonim "Pudel" z Nowego Sącza za poczucie humoru i trafne obserwacje społeczne.

KATEGORIA JUNIOR - PROZA:


I nagroda dla Aleksandry Krzyżostaniak pseudonim "Optymistka" z Nowego Sącza za opowiadanie pt. "Rysa na szkle". Nagroda została przyznana za warsztat literacki i poczucie humoru.
II nagroda dla Bartłomieja Jarosińskiego pseudonim "Cyryl Wert" z Nowego Sącza za opowiadanie pt. "Stołek, pistolet i tramwaj, czyli rzecz o ostatnim wschodzie słońca rewolucjonisty". Nagroda za trafne połączenie problemów historycznych ze współczesnością. 
III nagroda dla Ewy Łączkowskiej pseudonim "Eldrianne" z Nowego Sącza za opowiadanie pt. "Zew". Nagroda za wyobraźnię i umiejętne posługiwanie się nastrojem grozy. 
Wyróżnienia jury przyznało: dla Alberta Kuźmy z Nowego Sącza pseudonim "Wincenty Kasza" za utwór pt. "Ostatnia Wyprawa".

KATEGORIA SENIOR - POEZJA


I nagrody nie przyznano.
II nagroda dla Beaty Wnęk pseudonim "Beatek" z Limanowej za zestaw wierszy: "Autoportret", "Bywam poezją" i "Sprzeczka spacerowa". Nagroda za dobre opanowanie warsztatu literackiego.
Dwie III nagrody ex aequo przyznano: Justynie Chmielewskiej pseudonim "Inna - Ja" z Nowego Sącza za zestaw wierszy "Narkoman na święta", "Parę słów o..." i "Oda do ..." za trafną obserwację rzeczywistości zamienioną w liryczne wyznanie oraz Klaudii Chudowolskiej pseudonim Kleopathra z Sitnicy za wiersze pt.: "Jestem w Ciąży", "Nie można napisać biografii...", "***" (wiersz bez tytułu). Nagroda za liryczną wiwisekcję bohatera wiersza i próbę poszukiwania nowych rozwiązań.

KATEGORIA SENIOR - PROZA


I nagrodę jury przyznało dla Agnieszki Burek pseudonim "Koria" z Żegiestowa za opowiadanie pt. "Zmierzch". Nagroda za trafne, umiejętne i logiczne operowanie motywem literackim. II i III nagrody jury nie przyznało. Wyróżnienia jury przyznało dla Krystyny Strzebońskiej z Limanowej pseudonim "Wędrowiec" za opowiadanie pt. "Pójdź za mną". 

Na tym Jury zakończyło swoje obrady.

Protokołowała: Barbara Barbacka-Kohut

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone