Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
 1. Wersja językowa ENEN
Edycja VI
A A A
Edycja VI

Werdykt Jury dotyczący przyznania nagród
w VI Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży
"Pióro Splotu"

Sponsorzy konkursu:

 • Stowarzyszenie Oświaty, Wychowania i Animacji "SOWA" w Nowym Sączu,
 • Małopolskie Towarzystwo Oświatowe w Nowym Sączu,
 • Społeczny Instytut Wydawniczy "Znak" w Krakowie,
 • Urząd Miasta Nowego Sącza.

Patronat medialny
Dziennik Polski Oddział w Nowym Sączu.

Jury obradowało w składzie: 
Przewodniczący:

 • Andrzej Warzecha - poeta, krytyk sztuki, autor licznych tomów wierszy, publicysta Dziennika Polskiego.

Członkowie:

 • Bruno Vastmans - wicedyrektor ZSS "SPLOT" w Nowym Sączu, autor nagrodzonych sztuk teatralnych, książek dla dzieci wydawanych w Belgii, po niderlandzku,
 • Paweł Szeliga - poeta prozaik, satyryk, redaktor Dziennika Polskiego w Nowym Sączu.

Sekretarz:

 • Katarzyna Janus - nauczyciel polonista w Zespole Szkół Społecznych "SPLOT" w Nowym Sączu.

Do konkursu wpłynęły prace 70 autorów w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Tekstów prozą było 41, pozostałych 29 autorów przysłało po trzy wiersze.

Z powodu dużej ilości prac Jury oceniało je w dwóch etapach. Pierwszego czytania podjął się zespół w składzie: Bruno Vastmans i Katarzyna Janus. Drugiemu czytaniu przewodniczył Andrzej Warzecha.

 

15 czerwca 2007 r. zebrał się cały zespół i orzekł, że:

 • Konkurs spotkał się z dużym zainteresowaniem;
 • Podział na kategorie wiekowe: senior i junior jest uzasadniony ze względu na zróżnicowanie poziomu nadesłanych tekstów;
 • W VI edycji konkursu w prozie seniorów i juniorów pojawiły się urozmaicone formy narracji;
 • W poezji dominowały tematy egzystencjalne; znalazło się wiele wierszy, które cechuje nietuzinkowa wyobraźnia poetycka;
 • Juniorzy otrzymują nagrody książkowe, a seniorzy nagrody pieniężne i książki.

Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody.

KATEGORIA JUNIOR - POEZJA:

I nagrodę otrzymała Paulina Rodak pseudonim "Mistiness" z Nowego Sącza za wiersze: "Armia", "(**)""(***)" (wiersze bez tytułu). Nagrodę przyznano za jednorodną i całościową budowę wierszy oraz współczesność problematyki.

II nagrodę otrzymała Paulina Ciepiela pseudonim "W 1 o s n 2" z Nowego Sącza za wiersze: "Kiedyś chciałam być ptakiem...""cisza...""nic nie znaczę...". Nagroda została przyznana autorce za: klarowność formy oraz umiejętność zaskakującego puentowania.

III nagrodę otrzymała Anna Pilarz pseudonim "Antosia" z Nowego Sącza za wiersze: "Oda do śmierci", "Bez tytułu". Nagroda za nietuzinkową wyobraźnię poetycką oraz pomysłowość tematyczną utworów lirycznych.

KATEGORIA JUNIOR - PROZA:

I nagrodę przyznano Aleksandrze Krzyżostaniak pseudonim "Pozytywnie zakręcona" z Nowego Sącza za opowiadanie pt. "Odbicie". Nagroda została przyznana za bardzo dobry warsztat literacki oraz oryginalny pomysł kompozycyjny.

II nagrodę przyznano Kamili Cyfrze pseudonim "Luśka" z Nowego Sącza za opowiadanie pt. "Symbioza". Nagrodę przyznano autorce za ciekawe podejście do problemu przyszłości.

III nagrodę przyznano Oliwi Mimi Bosomtue pseudonim "Omb" z Nowego Sącza za opowiadanie pt."Sekai". Nagroda została przyznana za wnikliwość obserwacji psychologicznej.

Wyróżnienie Jury przyznało dla Tomasza Gargasa pseudonim "Grainstern" z Wielogłów za utwór pt."Exodus".

KATEGORIA SENIOR - POEZJA:

I nagrodę otrzymała Beata Wnęk pseudonim "Niezapominajka" z Limanowej za wiersze: "powrót","docenisz, może po wszystkim.""z listów II". Nagrodę Jury przyznało za dojrzałość formy poetyckiej, umiejętności warsztatowe oraz delikatną ekspresyjność wierszy.

II nagrodę otrzymała Łucja Czuba pseudonim "Nu Shu" z Muszyny za wiersze: "czarny motyl""dojrzałej kobiecie""live". Nagrodzono: klarowność budowy wiersza, harmonię poetyckich obrazów i refleksji oraz ciekawą wyobraźnię poetycką.

III nagrodę otrzymała Justyna Chmielewska pseudonim "Wróżka chrzestna" z Nowego Sącza za utwory:"Szklana pułapka""Upadek""***" (wiersz bez tytułu). Autorkę nagrodzono za pomysłowość budowy wierszy i ich egzystencjalną, uniwersalną problematykę.

Wyróżnienie Jury przyznało dla Anety Hudzik pseudonim "Bonaventura" z Nowego Sącza za wiersze:"Poezja światowych rozkoszy""Georg, czyli krótka opowieść funeralna.""Rozwierszowany".

KATEGORIA SENIOR - PROZA:

I nagrodę przyznano Agnieszce Burek pseudonim "Zielony Mag" z Żegiestowa za opowiadanie pt. "Tu i teraz". Nagroda została przyznana za ciekawą, niebanalną analizę miłości, umiejętne dawkowanie napięcia i uczuć oraz wprowadzenie do opowiadania postaci starego człowieka.

II nagrodę przyznano Krystynie Strzebońskiej pseudonim "Plato" z Limanowej za utwór pt. "Jaskinia Platona". Nagroda za ciekawe wykorzystanie tradycyjnych motywów literackich i zderzenie ich ze współczesną problematyką społeczną.

III nagrody Jury nie przyznało.

Wyróżnienie otrzymała Krystyna Strzebońska z Limanowej pseudonim "Ślepy Bard" za opowiadanie"Wieża".

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Z życia szkoły
29 październik 2018
Aukcje na rzecz Splotu
18 grudzień 2018
Ekipa św. Mikołaja po raz 19
06 grudzień 2018
Piękne, radosne kartki!
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone