Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
  1. Wersja językowa ENEN
Edycja XI
A A A
Edycja XI

Werdykt Jury dotyczący przyznania nagród w XI Edycji Małopolskiego Konkursu Literackiego dla Młodzieży „Pióro Splotu”

Sponsorzy konkursu:
Zespół Szkół Społecznych „Splot”
Małopolskie Towarzystwo Oświatowe z Nowego Sącza
Miasto Nowy Sącz
Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak” z Krakowa
Wydawnictwo Literackie z Krakowa
Wydawnictwo Biały Kruk z Krakowa

Patronat medialny: 
Dziennik Polski Oddział w Nowym Sączu
Jury obradowało w składzie: 
Przewodniczący:
Andrzej Warzecha – poeta, krytyk sztuki, autor licznych tomów wierszy, publicysta Dziennika Polskiego.
Członkowie:
Paweł Szeliga – poeta, prozaik, satyryk, redaktor Dziennika Polskiego w Nowym Sączu.

Dr hab. Wojciech Kudyba – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej W Nowym Sączu, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego W Warszawie, poeta, krytyk literacki.

Bruno Vastmans – autor sztuk teatralnych, książek dla dzieci wydawanych w Belgii, po niderlandzku. Członek Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego.

Grzegorz Rapcia - wykładowca Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Nowym Sączu. Członek Ogólnopolskiego Towarzystwa Literackiego im. C.K. Norwida. Nauczyciela języka polskiego i wiedzy o kulturze. Członek Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego.

Sekretarz: 
Małgorzata Gucwa-Fiut – bibliotekarz w Zespole Szkół Społecznych „Splot”. Członek Małopolskiego Towarzystwa Oświatowego.

Do konkursu wpłynęły 133 prace 114 autorów, w dwóch kategoriach wiekowych: senior i junior. Tekstów seniorów było łącznie 53 (w tym prozy 30, poezji 23). Pięciu seniorów przysłało zarówno prozę jak i poezję. Prac juniorów nadesłano łącznie 80 (w tym prozy 51, poezji 29). Czternastu juniorów przysłało zarówno prozę jak i poezję.
Z powodu dużej ilości prac Jury oceniało je w dwóch etapach.
Pierwszego czytania podjął się zespół w składzie: Grzegorz Rapcia i Małgorzata Gucwa-Fiut. Drugiemu czytaniu przewodniczył Andrzej Warzecha.


Werdykt Jury:

24 maja 2012 r. zebrał się cały zespół i orzekł, że:

  • konkurs spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem;
  • podział na kategorie wiekowe: senior i junior jest uzasadniony ze względu na bardzo różnorodny poziom nadesłanych tekstów;
  • w XI edycji konkursu w prozie seniorów i juniorów pojawiły się urozmaicone formy narracji, nawiązania do problemów współczesności;
  • w poezji dominowały próby polemiki ze znanymi autorami, odniesienia do sztuki; znalazło się wiele wierszy, które cechuje nietuzinkowa wyobraźnia poetycka;
  • juniorzy otrzymują nagrody książkowe i rzeczowe, a seniorzy nagrody pieniężne i książki.

Relacje z konkursu ukażą się w Dzienniku Polskim Nowosądeckim, a wszystkie nagrodzone teksty znajdą się na stronie internetowej www.splot.info 

Jury po intensywnych dyskusjach zdecydowało się przyznać nagrody:

KATEGORIA JUNIOR – POEZJA 

Wyróżnienie otrzymuje: Aleksandra Gądek z Barcic (Skinny Love) za wiersz „Papierowe samoloty”.

III nagrodę otrzymuje: Katarzyna Majca z Nowego Sącza (Korba) za wiersz „Cztery pory roku”. Utwór nagrodzono za poetycki pacyfizm.
II nagrodę otrzymuje: Weronika Mędoń z Brzeznej (Tokarz Sylab) za wiersz „***” (Przyjacielu…). Autorka wykazała się umiejętnością realizacji zasady minimum słów – maksimum treści.
I nagrodę otrzymuje: Kamila Maria Kojs z Nowego Sącza (Jarzębina) za utwory: „Nim powiesz mi dobranoc”, „Nowe uwrażliwienie na poezję”, „Rozmowa z Wiśką”. Nagroda została przyznana za dojrzały warsztat młodego poety.

KATEGORIA JUNIOR – PROZA 

Wyróżnienie otrzymuje: Klaudia Golonka z Nowego Sącza (Angel) za opowiadanie „Razem, aż po kres…”.

III nagrodę otrzymuje: Julia Obrzut z Podegrodzia (Ephemeris) za opowiadanie „Retrospekcja. Historia prawdziwa”. Nagroda za niestereotypowe ujęcie tematu choroby.
II nagrodę otrzymuje: Lucyna Pawlik z Piasków Dróżków (Lucy) za opowiadanie „Mądrość w locie. Autorka nagrodzona za oryginalne połączenie prawideł świata przyrody i ludzi oraz zaskakującą moralizującą puentę.
I nagrodę otrzymuje: Katarzyna Żywczak z Zubrzyka (Nirwana) za opowiadanie „Najodważniejszy z odważnych”. Nagroda za odwagę zmierzenia się z trudnym i niepopularnym tematem patriotyzmu.

KATEGORIA SENIOR – POEZJA 

Wyróżnienie otrzymuje: Anna Wnęk z Łącka (Edana) za wiersze: „(za) spokojnie”, „Wyrzucić?”, „Zmiana”

Wyróżnienie otrzymuje: Aleksander Jasinowski z Nowego Sącza (Allex) za wiersze: „Dwunasta”, „Jah bul on”, „Nie-codzienność”

III nagrodę - nie przyznano
II nagrodę otrzymuje: Natalia Wójcik z Nowego Sącza (Alex Super Tramp) za wiersze: „2012”, „Zmartwychwstanie – 30% gratis”, „20:57”. Nagroda za zanurzenie poezji w tkance życia społecznego.
I nagrodę otrzymuje: Aleksandra Stelmach z Nowego Sącza (Kometa) za wiersz „Lolita”. Nagroda przyznana za dojrzały warsztat poetycki, wstrząsającą puentę oraz ocenę moralności społeczeństwa konsumpcyjnego.

KATEGORIA SENIOR – PROZA 

Wyróżnienie otrzymuje: Anita Uryga z Krosnej (Kromka) za opowiadanie „Tabu buta”.

Wyróżnienie otrzymuje: Anna Kuzar ze Słopnic (Lila) za opowiadanie „W cieniu skrzydeł”.

III nagrodę otrzymuje: Waldemar Petryla z Siółkowej (Ergo Amare) za opowiadanie „Ergo Amare: Nie opuszczaj mnie”. Nagroda za futurystyczne spojrzenie na sprawy egzystencjalne.
II nagrodę otrzymuje: Weronika Jacak z Nowego Sącza (Oxygenthief) za opowiadanie „Dwadzieścia dwa lata później”. Nagroda za wrażliwość moralną i sprawną narrację.
I nagrodę otrzymuje: Paulina Uszko z Ubiadu (Lena) za opowiadanie „Wykrzyczane sottovoce”. Nagroda za umiejętnie rozegrane napięcie pomiędzy muzyką i zgiełkiem, banałem i niespodzianką.

Na tym Jury zakończyło swoje obrady.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Z życia szkoły
29 październik 2018
Aukcje na rzecz Splotu
18 grudzień 2018
Ekipa św. Mikołaja po raz 19
06 grudzień 2018
Piękne, radosne kartki!
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone