Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
  1. Wersja językowa ENEN
MTO
Aktualnie jesteś tutaj: Strona Główna O szkole MTO
A A A
MTO

Małopolskie Towarzystwo Oświatowe (MTO) zostało założone w 1988 r. przez grupę rodziców i nauczycieli z ruchu obywatelskiego Solidarność. Głównym celem było założenie innowacyjnej, przyjaznej uczniom szkoły społecznej. Szkoła ta powstała w 1989 r. pod nazwą Zespół Szkół Społecznych "Splot". Zaczynaliśmy od 14 uczniów dziś mamy ich ponad 110. Co roku jeden z naszych uczniów wyjeżdża na roczne stypendium do ekskluzywnej, prywatnej szkoły w Stanach Zjednoczonych. Uczniowie nasi pracują jako wolontariusze na terenie miasta Nowego Sącza i poza nim. W 2009 roku "Splot" obchodził swoje XX-lecie na które przybyło wielu z pośród ponad 415 absolwentów.

MTO ma ogromne doświadczenie w pracy w młodymi liderami we własnym kraju i poza jego granicami poprzez różne programy: 

  1. W latach 2001-2004 została stworzona Sieć tzw. "Szkół Plus" oplatającą całe Bałkany do Albanii po Mołdowę, w 2005 r. wkroczyliśmy z tą siecią do Azerbejdżanu, a w 2011 r.  do Gruzji. Składa się ona obecnie z ponad 65 stowarzyszeń rodziców i nauczycieli wspomagających lokalną szkołę; 
  2. Program Public Achievement (PA) - "Osiągnięcia społeczne" został wprowadzony na całych Bałkanach, na Ukrainie, w Azerbejdżanie i Gruzji  oraz w Polsce, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Program ten doprowadził do powstania ponad 400 grup zaangażowanych w działania obywatelskie; 
  3. Academy for Young Social Entrepreneurs (AYSE) - "Akademia Przedsiębiorczości Społecznej", która w oparciu o członków Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych ASHOKA POLSKA zdołała od 2004 r. zainspirować i przygotować do samodzielnej działalności 250 młodych ludzi (z Mołdowy, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny oraz z Serbii, Kosowa i Czarnogóry); 
  4. Program "Study Tours to Poland", jako jeden z operatorów programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności zaprosiliśmy już 118 studentów z Białorusi, Rosji, Mołdowy i Ukrainy na 11-dniowe wizyty studyjne w Polsce (2007-2011). 
  5. Od 2008 MTO działa na terenie Białorusi z programem dotyczącym prawa na co dzień: "Dura Lex, Sed Lex na Białorusi i w Rosji", oraz  "Dura Lex Sed Lex działa na Białorusi" (2009) sfinansowanym przez MSZ. Oba projekty uświadomiły palące problemy białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Przygotowana została grupa 22 młodych lokalnych liderów do utworzenia Planu Własnego Rozwoju  i Planu Działań Lokalnych. Zbudowano sieć pod nazwą Klub Lokalnych Liderów, która  wspierała tych liderów bazując na samopomocy i doradztwie lokalnych i zagranicznych ekspertów.
  6. W latach 2012-2013 realizowane były projekty Oko Solidarności i Oko Solidarności Plus. Projekty były skierowane do dziennikarzy niezależnych mediów białoruskich i wspierał współpracę pomiędzy lokalnymi niezależnymi mediami w Polsce i na Białorusi. 
  7. Dniestr Młodzież i Demokracja to projekt mający na celu aktywizację mieszkańców rejonu Dubasari i wzmocnienie III Sektora. Wspólnie ze stowarzyszeniami "Indigo" i "Youth for Transnistria" oraz Radą Rejonu Dubasari zaproponowaliśmy kompleksowy program szkoleń i wizytę studyjną w Polsce, które dał szansę młodym ludziom z tych rolniczych terenów stania się lokalnymi liderami.  W roku 2014, nie zaprzestając pracy w rej. Dubasari, rozszerzyliśmy działania na sąsiedni rejon Ialoveni (98 tys. mieszkańców). Podobny system komunikacji społecznej już tam istnieje: www.ialovenionline.md, lecz aktywność mieszkańców wsi pozostawia wiele do życzenia.
  8. "Jan Karski - ocalony bohater" i "Sądeckimi śladami Jana Karskiego" to projekty realizowane w latach 2013-2014. To projekty mające na celu przybliżenie postaci Jana Karskiego – moralnego autorytetu, polskiego bohatera XX wieku o międzynarodowym wymiarze – młodzieży polskiej w atrakcyjny dla niej sposób.
  9. Międzynarodowy Instytut Liderów Oświaty "EUreka", to utworzony przez MTO niepubliczny ośrodek doskonalenia nauczycieli. Ma na celu wykształcenie i wspieranie ludzi mogących zmieniać istniejące struktury szkolne, stosowanie aktywizujących metod nauczania, uczenie przedsiębiorczości, samorządności i odpowiedzialności społecznej, otwieranie szkoły na najbliższe otoczenie oraz na świat, wprowadzanie nowych idei oraz zmienianie kultury szkoły.
Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone