Strona Główna Mapa Strony
Wersje językowepl
  1. Wersja językowa ENEN
Aktualności
A A A
Spotkanie z Bohaterami
[2015-12-12] Spotkanie z Bohaterami

8 grudnia 2015 r. w Zespole Szkół Społecznych „Splot” młodzież z Polski i Izraela spotkała się z niezwykłymi gośćmi. Pan Józef Jarosz jest prawdziwym Bohaterem - w czasie wojny uratował wraz ze swoją rodziną czternaścioro Żydów. W spotkaniu wzięła udział także ocalona przez Państwo Jaroszów Pani Anna Grygiel - Hyryn. To było bardzo wzruszające spotkanie dla wszystkich!

Małopolskie Towarzystwo Oświatowe (organ prowadzący szkołę „Splot”) już po raz 9 zorganizowało wymianę między uczniami ze „Splotu” i zaprzyjaźnionej szkoły z Tel Avivu. W ramach wymiany zaproszono do szkoły Ocalałą z Zagłady i Ratującego – 70 lat po wojnie. Bardzo rzadko zdarza się możliwość takich spotkań.

Spotkanie poprzedziło zapalenie trzeciej świeczki chanukowej przez naszych gości z Izraela. Od 6 grudnia Żydzi na całym świecie świętują Chanukę – jedno z najbardziej radosnych świąt.

Pani Anna opowiedziała tragiczną historię swojej rodziny. Sama urodziła się getcie w Zakliczynie. W czasie likwidacji getta, niemal cała rodzina została uratowana od Zagłady. „Jedynie Tata nie zdążył uciec i zginął w Bełżcu” – wspomina. Ona, Mama i 12 innych ludzi zostało uratowanych przez rodzinę Franciszka Jarosza. Jednym z ratujących był Pan Józef, syn Franciszka, wówczas 12-letni chłopak. Małej Ani nie wolno było płakać, śmiać się – obawiano się, że ktoś usłyszy i doniesie Niemcom o tym, że Jaroszowie ukrywają Żydów.

"Jak mieliśmy nie pomóc, jak wierzyliśmy w Boga? Przecież tak trzeba było" – mówił Pan Józef. Dziś nie zawahałby się zrobić to samo drugi raz. Doskonale wiedzieli, że grozi im kara śmierci, ale postanowili pomóc. Heroiczny wysiłek został nagrodzony dopiero długo potem – Jaroszowie zostali uhonorowani Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Było dla nas wielkim honorem i wielką przyjemnością gościć prawdziwych Bohaterów, ciepłych, serdecznych ludzi, którzy swoją opowieścią trafili prosto w serca młodzieży sądeckiej i z Izraela. Niejedna łza popłynęła z naszych oczu… Dziękujemy za żywą lekcję historii!

Łukasz Połomski

Rezacje ze spotkania:

Sądeczanin 1
Sadeczanin 2
sacz.in


 
Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Najnowsze wydarzenia, ogłoszenia i komunikaty dostępne odrazu na emailu. Zapisz się już dziś!

"SPLOT" NAJLEPSZĄ SZKOŁĄ

Społeczne Liceum Ogólnokształcące SPLOT im. Jana Karskiego w Nowym Sączu zajęło pierwsze miejsce wśród nowosądeckich liceów, a Niepubliczne Gimnazjum Społeczne "Splot" pierwsze miejsce wśród gimnazów.

Tak wynika z rankingu "Dziennika Polskiego" dla liceów z dn. 28.03.2015 r. i dla gimnazjów z dn. 14.04.2015 r. przeprowadzonego w oparciu o najnowsze wyniki edukacyjnej wartości dodanej (EWD), czyli wskaźnika pozwalającego oszacować wkład szkoły w to, z czym uczeń opuszcza jej mury.

EWD to zdaniem ekspertów jedyny tak obiektywny sposób oceny pracy szkoły.
» Czytaj więcej o liceum
» Czytaj więcej o gimnazjum
Kontakt z Nami

Jesteśmy do Państwa dyspozycji 5 dni w tygodniu, zapraszamy do kontaktu

+48 (18) 443 43 39
splot_nowysacz@op.pl
ul. Limanowskiego 7,
33-300 Nowy Sącz
+48 (18) 443 43 39
PKO BP SA Oddział 1 Nowy Sącz
Nr: 80 1020 3453 0000 8802 0059 5975
Zespół Szkół Społecznych "SPLOT". Wszystkie prawa zastrzeżone